• direksiyon dersi

Vites Düşürme Neden Gereklidir?

Vites düşürme genelde virajlarda ve yokuşlarda kullanılır. Eğer yüksek viteste giderseniz, araba hızlanacak ve savrulacaktır. Bu yüzden virajlarda da yavaşlamalısınız. Ayrıca yokuş çıkarken de düşürmeniz, arabanını gücünü arttırır ve daha kolay çıkmanızı sağlar.

Vitesli araç kullanma talimatı:

Araca oturduğunuz anda emniyet kemerini takınız.

Araç pedallarının yerlerini öğreniniz.(Soldaki pedal debriyaj, ortadaki fren ve sağdaki gaz pedalıdır.)

Debriyajın görevi nedir?Debriyaj, motoru tekerleklerden ayırır, vites değiştirmeyi sağlar. Vites değiştirmeden önce vitesi büyütmek veya küçültmek için debriyaja basmak gerekir.

 • Koltuk pozisyonunu ayarı yapınız.

Koltuğu, sol ayağınızla debriyaj pedalına rahat şekilde basacak şekilde ileri doğru kaydırınız.

 • Debriyaj pedalına bas ve basılı tut. Bu süreyi, debriyaj pedalı hareketinin fren ve gazdan nasıl farklı olduğunu anlamak için değerlendirebilirsin. Bu, ayrıca debriyaj pedalını yavaşça ve sabit bir şekilde bırakmaya alışmak için de iyi bir fırsattır.

Eğer otomatik vitesli araba kullandıysan, sol ayağını bir pedala basmak için kullanmak garip gelebilir. Pratik yaptıkça, iki ayağını da uyum içinde kullanmaya alışacaksın.

 • Vitesi boşa al. Bu vites konumu, vites kolunun sağa-sola serbest hareket edebildiği orta konumdur.
Araç aşağıdaki durumlarda boşta sayılır:
Vites boştayken ve/veya
Debriyaj tam olarak basıldığında.
Debriyaja basmadan vites değiştirmeye çalışma, işe yaramayacaktır.
 • Motoru, kontaktaki anahtarla çalıştır ve vites kolunun hâlâ boşta olduğundan emin ol. Acemiysen, aracı çalıştırmadan önce özellikle el freninin çekili olduğundan emin ol. Bazı otomobiller debriyaja basılmadan boş viteste çalışır, fakat bazı yeni otomobiller bu şekilde çalışmaz.
 • Araç boş vitesteyken ayağını debriyaj pedalından çek. Düz bir zemindeysen, sabit kalmalısın; eğimli bir yerdeysen kaymaya başlarsın. Eğer sürüşe geçmeye hazırsan, yola çıkmadan önce el frenini (çekiliyse) indirdiğinden emin ol.

Birinci Viteste Aracı Kaldırmak:

 • Debriyajı paspasa kadar bastır ve vitesi bire tak. Vites kolunun üzerinde vites diziliminin bir şeması vardır; birinci vites sol üst konumda olmalı. Vites dizilimleri değişebilir, bu yüzden aracının vites düzenini incelemek için biraz zaman ayır. Motor kapalıyken (ve debriyaj basılıyken) vitesler arasında geçiş yapma çalışması yapmak isteyebilirsin.
 • Ayağını debriyaj pedalından yavaşça kaldır.& Motor devrinin düşmeye başladığını duyana kadar devam et, ardından tekrar debriyaja bas. Sese aşina olana kadar bunu birkaç kez tekrarla. Bu, kavrama noktasıdır. Harekete etmeye başlamak veya hareketi sürdürmek için vites değiştirirken, yeteri kadar güç sağlaması için gaza basmalısın.
 • Gaz pedalına basarken debriyajı yukarı kaldır. Harekete geçmek için, motor devri hafifçe düşene kadar sol ayağını debriyaj pedalından kaldır. Aynı anda, sağ ayağınla gaz pedalına hafif bir baskı uygula. Gaz pedalındaki hafif aşağı doğru basıncı, debriyaj pedalındaki hafif yukarı yönlü basınçla dengele. Doğru yukarı ve aşağı basınç kombinasyonunu bulmak için bunu birkaç kez yapman gerekecektir.
Bunu yapmanın başka bir yolu; debriyajı motor devrinin biraz düştüğü noktaya kadar bırakmak ve sonra kavramaya başlayınca gaz pedalına basınç uygulamaktır. Bu noktada araç hareket etmeye başlayacaktır. Debriyaj pedalını bırakırken motorun stop etmemesi için gaz vererek motorun yeterli devri almasını sağlamak gerekir. Bu işlem ilk başta biraz zor olabilir, çünkü düz vitesli bir araçta fazladan bir pedal kullanmakta yenisin.
İlk viteste ilerlemeye başladığında, debriyajı tamamen serbest bırak (yani ayağını pedaldan yavaşça çek).
Hareket Halinde Vites Değiştirmek ve Durmak:
 • Vitesi yükseltmen gereken zamanı anla. Araba hareket halindeyken motor devri yaklaşık 2500 ila 3000'e ulaştığında, vites değiştirme zamanı -örneğin, birinci vitesteysen ikinci vitese geçme- gelmiş demektir. Ancak, vites değiştirmenin gerekli olduğu motor devirleri sürdüğün arabaya göre değişecektir. Motorun hızlı çalışmaya ve hızlanmaya başlayacak, bu gürültüyü tanımayı öğrenmelisiniz.
 • Debriyaj pedalını, dişlileri serbest bırakana kadar bastır ve vites kolunu ilk vitesten sol alt konuma gelecek şekilde hareket ettir (çoğu vites düzeninde bu ikinci vitestir).
 • Bazı araçlarda motor devrini çok yükseltmemen için "Vites Işığı" ya da devir saatinde vites değiştirmen gerektiğini belirten göstergeler vardır.
 • Hafifçe gaza bas ve yavaşça debriyaj pedalını bırak.Hareket halinde vites değiştirmek, sabit konumdan birinci vitese geçişle aynıdır. Mesele tamamen motorun ipuçlarını dinlemek, bakmak, hissetmek ve ayaklarının pedallar üzerindeki zamanlamasını doğru bir şekilde ayarlamaktır. Alıştırma yaptıkça meseleyi kavrayacaksın. Araç vitese geçince ve ayağın gaz pedalındayken sol ayağını debriyaj pedalından tamamen çekmelisin. Ayağını debriyaj pedalının üzerinde tutmak debriyaj mekanizmasına basınç uyguladığı için kötü bir alışkanlıktır ve artan basınç, balataların erkenden yıpranmasına neden olur.
 • Yavaşlarken vites küçült. Bulunduğun vitese göre çok yavaş gidiyorsan, motor duracakmış gibi teklemeye başlar. Hareket halindeyken vites düşürmek için her zaman olduğu gibi debriyaja bas, gaz pedalını bırak, vitesi küçült (örneğin, üçten ikiye) ve gaz pedalına basarken debriyajı bırak.
 • Tamamen durma:
Tamamen kontrollü bir şekilde durmak için, birinci vitese gelene kadar sıralı bir şekilde vites düşür. Tamamen durmak üzereyken, sağ ayağını gaz pedalından fren pedalına doğru hareket ettir ve gerektiği kadar frene bas. Saate yaklaşık 16 km hıza yaklaştıkça, araba sallanma ve titreme eşiğine gelir. Debriyaj pedalına sonuna kadar bas ve arabanın teklememesi için vites kolunu boşa al. Tamamen durdurmak için fren pedalını kullan.
 • Ayrıca herhangi bir vitesteyken debriyaja tamamen basarak vitesi boşa getirip freni kullanarak da durabilirsin. Bu, aracın kontrolünü zayıflatacağı için sadece hızlı bir şekilde durman gerektiğinde yapılmalıdır.

Başarı sürüşler.


name="ctl00" method="post" action="Default.aspx?SayfaId=81" id="ctl00">